Generátor týdenního stolního kalendáře

Nejdříve přečti návod

Generátor umožňuje vytvoření obracecího stolního kalendáře, kde má každý týden svou stránku z dodaných obrázků a komentářů. Obrázky musí být ve formátu JPG, GIF nebo PNG. Jejich výchozí velikost může být max.8MB a je automaticky transformována na vymezený rozměr. Proto je nejlépe vkládat obrázky (fotografie) v původním velkém formátu.
Program (script) původně generoval celý kalendář jako jediný PDF soubor. Tisk celého kalendáře potom probíhal najednou a bylo možno pohodlně zpracovat celý balík na řezačce bez přerovnávání jednotlivých listů. Ovšem tento script tak zatěžoval externí servery svými transformacemi obrázků, že jej servery vždy ukončily předčasně jako potencionálně nebezpečný a proto jej bylo možno provozovat jen na serveru v mém počítači. Řešením bylo vytvořit tuto novou verzi programu tak, aby generoval jednotlivé listy kalendáře samostatně, každý jako PDF soubor. Na jednom listu formátu A4 jsou 4 týdny. Listů je celkem 14 pro oboustranný tisk. Na prvním listu jsou první týdny roku, na opačné straně poslední týdny v roce. Úplně poslední týden může být bez popsaných dní, pokud na něj Silvestr nedosáhne. Ten může sloužit třeba pro vpisování bezčasových poznámek (telefonní čísla, adresy milenek..). Na 14. listu (tedy v polovině roku) jsou jen 2 týdny. Celkem je potřeba tedy 54 obrázků(fotografií). Tisk je oboustranný, týdny jsou seřazeny tak, jak je potřeba právě pro tento typ kalendáře - na jedné straně prvních listů je leden, na druhé straně těchto listů je prosinec atd. V každém týdnu se na stránce objeví nápis malinkým písmem Včelařský kalendář, aby tento script nebyl použit pro jiné účely.

Nastavení tiskárny

Tiskárnu pro tisk je třeba nastavit: Horní okraj tisku 5mm, oboustranný tisk na výšku, otáčení po delší (boční) straně. Zadávají se vždy 4 obrázky s případnými popisy, vygeneruje se dokument PDF, který má dvě stránky pro oboustranný tisk na jeden list A4. Jeden list (4 týdny) má velikost cca 2 až 3MB bez ohledu na původní velikost fotografií. Při správném nastavení okraje tiskárny stačí papír řezat přesně v polovině na formát A5 a případně zespoda snížit na vhodnější formát. K dělení používáme řezačku, použití obyčejných nůžek je možné, ale nevypadá to moc dobře, střihy bývají příliš klikaté (vlastní zkušenost). Horní značka na listech není pro řezání, ale tam se předpokládá řada otvorů pro kovovou spirálu. Tisk značky je možno v nastavení vypnout.

Postup:

Nejprve vybereme list, který chceme tisknout, nahrajeme 4 obrázky pro jednotlivé týdny, vložíme případné komentáře k těmto obrázkům a necháme vygenerovat pdf dokument. Ten si MUSÍME hned stáhnout a uložit, případně hned vytisknout, jinak jej budeme muset generovat znova. Potom můžeme vytvářet další list - další čtveřici týdnů. Listy můžeme generovat v libovolném pořadí, posloupnost není nutná. Problém nastane, pokud bude současně generovat listy více uživatelů, může docházet k záměnám obrázků a popisů. Potom je nejlépe generování listů odložit na pozdější dobu.
Nakonec si vytvoříme vhodný titulní list, nebo si stáhneme a ořízneme tento. Za titulním listem ještě bývá umístěn list s tematickými informacemi. Na jeho druhé straně, která se má objevit v kalendáři až po konci roku, bývá zjednodušený jednostránkový kalendář roku následujícího. Takový vhodný včelařský typ je ke stažení zde. Obrázkový návod na zadávání kalendáře je zde.

Dokončení

Nejprve si uděláme plán, co v kterém týdnu chceme v kalendáři vidět. Připravíme si komentáře k jednotlivým obrázkům. Komentáře nejsou povinné; některé nebo úplně všechny můžeme vynechat. Podle obrázkového návodu vygenerujeme listy, stáhneme všechny potřebné soubory, prohlédneme si je, případně vygenerujeme nové opravené a až potom začneme s tiskem. Jednotlivé listy ořežeme na potřebnou velikost. Kostru kalendáře vytvoříme z kartonu alespoň 400g/m2. Na vytvoření páteře kalendáře asi většina zájemců nemá doma vhodné vybavení. Pokusy o vytvoření řady otvorů pro pružinu vrtačkou jen znehodnotí vytisknuté listy. Pomoc je však jednoduchá - tuto službu nabízí většina kopírovacích center za cca 30,- až 50,-Kč. Vyžádáme si ale o číslo větší pružinu, než nám nabídnou, aby listy šly snadno obracet. Potom se již můžeme pochlubit originálním kalendářem, jaký nikdo jiný nemá. Může to být také vhodný vánoční dárek pro některého včelaře.


Horní značka
Číslo listu ke generování:

Jezte med, je zdravý!

Valid HTML 4.01 Transitional